top of page

FLL Jr. Fuarları

​

Öğrenen Mutlu Bireyler Merkezi, Türkiye’deki Bilim Kahramanları Derneği’nin yerel ortağı olarak, dünyada 33 ülkede onbinlerce çocuğun katılımı ile gerçekleşen FIRST® LEGO® LEAGUE Jr.’ ı (FLL Jr.) Kıbrıslı öğrenci, öğretmen ve velilere sunuyor.

 

FLL Jr. 6-10 yaş arası çocukların, KKTC’de katıldığı ilk ve tek uluslararası etkinlik olma özelliği de taşıyor.Minik Bilim Kahramanları Buluşuyor Fuarı

30 Nisan 2017 tarihinde, Uluslararası FLL Jr Fuarlarının bir ayağı olarak ‘Minik Bilim Kahramanları Buluşuyor Fuarı’ gerçekleştirildi. Bu fuar Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ndeki ilk FLL Jr. fuarıydı. Bedesten’de yapılan fuara 14 takım katıldı. Türkiye'de kurulu Bilim Kahramanları Derneği’nin izni ve desteğiyle düzenlenen fuara ilgi çok yoğundu.

 

Bilim Kahramanları Derneği

Bilim, bilimsel düşünce ve bilimsel farkındalığın toplumun her kesiminde yayılması ve teşvik edilmesi için çalışmalar yapmak, çocuk ve gençlerin erken yaşta bilimle buluşmalarını sağlamak için 2015 tarihinde Türkiye’de kurulmuştur.

Bilimsel üretim süreçlerini ve bilim insanlarını desteklemek, çocuk ve gençlerin, 21. yüzyıl becerilerine sahip, üretken ve duyarlı dünya vatandaşları olarak yetişmelerine katkı sağlamak için kurulan Dernek, STEAM programı ile (S-science/fen, T-technology/teknoloji, E-engineering/mühendislik, A-arts/sanat, M-math/matematik) toplumun yaşam kalitesini arttırmaya ve gezegenin sürdürülebilirliğini sağlamaya yönelik bilimsel çalışmalar yapmayı hedeflemektedir. 2004 yılından günümüze, her sene artan katılımcı, gönüllü ve destekçileriyle de bu hedefine hızla ilerlemektedir.

 

Bilim Kahramanları Derneği; ‘Minik Bilim Kahramanları Buluşuyor’, ‘Bilim Kahramanları Buluşuyor’, ‘Dünya Robot Olimpiyatları’, ‘Genç Bilim İnsanları’ ve ‘Merak Makinesi’ projelerini gerçekleştiriyor.  

 

2016-2017 sezonunda Bilim Kahramanları Derneği; İstanbul, İzmir, Lefkoşa, Antalya, Mersin, Ankara, Samsun ve Bursa’da, toplam 200 takım, 1200 öğrenci katılımı ile 14 fuar düzenlemiştir. Bunun yanısıra İstanbul, Ankara, Mersin, Bursa, ve İzmir’de toplamda 305 takımın katılımı ile 9 yerel, bir de ulusal turnuva düzenlemiştir. Türkiye genelinden 90 takım ile dünya robot olimpiyatlarını da düzenlemiş olan Dernek, her yıl bilime, bilimin yayılması ve toplum yararına kullanılmasına katkı koyan bilim insanları için, ‘Yılın Genç Bilim İnsanı’ ödülünü de vermektedir.

2019 - 2020 teması Yeni Şehrin Mühendisleri teması ve fuar katılımı ile ilgili bilgiler için buraya tıklayınız.

bottom of page