top of page

Okullarda Neşeli Bilim

​

Öğrenen Mutlu Bireyler Merkezi, okullarda neşeli bilim projesi ile öğretmenlerle atölye çalışmaları gerçekleştirmektedir.

ÖMB gönüllüleri olarak bizler; hızlı, kolay ve kalıcı öğrenmenin yolunun, öğrenmek veya çalışmak için harcanan zamanı ille de uzun tutmaktan geçmediğine, esas önemli olanın öğrenmek için harcanan zamanın etkinliğini en üst düzeye çıkarmak olduğuna inanmaktayız.

 

Okumak, dinlemek veya izlemek her ne kadar çeşitli çalışma ve öğrenme yolları arasında sayılsa da, bizler, özellikle fen bilimleri alanındaki kalıcı öğrenme için aktif katılımın gerekli olduğuna inanmaktayız. Katılımcı öğrenme modelinde madde ile doğrudan temas kurmak, ona dokunmak, denemek-yanılmak-yeniden denemek, gerekirse biraz kirlenmek, uygulama yapmak ve bu uygulamaları başkalarına da anlatmak esastır. Bu yollarla bilgilerin %90‘ına varan kısmını yıllar sonra bile hatırlamanın mümkün olduğu düşünülmektedir.

 

Öğrenen Mutlu Bireyler Merkezi olarak amacımız, okullarda öğretilen fen derslerinin teorik kısmına eğlenceli deneyler eklemek, öğrencilerin aktif şekilde bu deney uygulamalarını denemelerine ve arkadaşlarına da öğreterek öğrenmelerine destek olmaktır.

 

Öğrenen Mutlu Bireyler Merkezi, Vakıflar İdaresi’nin de katkılarıyla, ilkokullarda bilimi ve öğrenmeyi neşeli kılacak deneyler hazırlamıştır. Oluşturulan bu deney kitlerini kullanarak, öğretmenler ile atölye çalışmaları yapmakta, okullardaki bilim eğitiminin neşeli ve eğlenceli olabilmesi için çalışmaktadır.

bottom of page